www.vezejugidas.lt
Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „Linava” per metus surenka daugiau nei 40 mln. litų už TIR knygeles. Tik kodėl šie dokumentai pas mus brangesni nei kitur?
Vežėjai nesuvokia, kaip galima paaiškinti tokį kainų skirtumą. Įtariama, kad už TIR knygeles gautomis pajamomis asociacijos vadovai dangsto skolas ir neūkiškumą. Dėl to jau vyksta tyrimai.
Kaina viršija sąnaudas
2012 metais „Linava” pardavė 197 tūkst. TIR knygelių. Apie 90 proc. jų – vadinamosios pilotinės, sudarytos iš keturių lapų ir kainuojančios apie 200 litų.
„Linava” vienintelė turi teisę pardavinėti TIR knygeles Lietuvoje, o kainos nustatymo niekas nekontroliuoja.
Dėl to atsirado palankios sąlygos jas pardavinėti už kainą, kuri, mano nuomone, gerokai viršija su pardavimu susijusias sąnaudas”, – aiškino vienos didžiausių krovinių gabenimo bendrovių Lietuvoje „Transekspedicija” vadovas Vidmantas Pelėda.
Pasak jo, asociacija yra ne pelno įmonė, ji turėtų atstovauti narių interesams. Todėl TIR knygeles derėtų pardavinėti už tiek, kad būtų atlygintos su tuo susijusios išlaidos, nesiekiant iš jų pelno kitoms asociacijos veikloms finansuoti.
Antai keturių lapų bandomoji TIR knygelė Latvijoje kainuoja 135, Lenkijoje – 118, Baltarusijoje – 155 litus.
Kerta per vežėjų pelną
Pasak V.Pelėdos, išlaidos knygelėms sudaro 2–3 proc. sąnaudų, patiriamų gabenant krovinius keliais.
Skaičiuojama, kad dėl brangesnių, palyginti su kaimyninėmis šalimis, knygelių Lietuvos vežėjai praranda 1–2 proc. pelno, nes konkurentų iš Latvijos, Lenkijos ir Baltarusijos kitos sąnaudos panašios kaip ir mūsiškių.
„Prarastoji pelno dalis yra tikrai nemaža, nes Lietuvos vežėjų pelningumas yra minimalus dėl padidėjusių išlaidų degalams”, – teigė V.Pelėda.
Maždaug pusė pinigų (apie 100 litų), sumokamų už TIR knygeles Lietuvoje, atitenka Tarptautinei kelių transporto sąjungai, kuri jas spausdina ir kontroliuoja vežėjų asociacijų muitinių procedūras, kad pastarosios atitiktų įstatymus.
Likusi dalis skiriama asociacijai „Linava” administruoti. Pajamos, gaunamos iš TIR knygelių, sudaro net 90 proc. asociacijos įplaukų.
Nepateikia tikslių duomenų
„Linava”, nustatydama TIR knygelių kainą, nepateikia išsamių duomenų, ar ji tikrai pagrįsta asociacijos administracinėmis sąnaudomis, susijusiomis su knygelių platinimu.
„Mano nuomone, „Linava” savo neūkiškumą dangsto pačiu paprasčiausiu būdu: pakelia TIR knygelių kainas, kompensuoja trūkstamas lėšas, grąžina skolas.
Pastarąjį kartą knygelių kaina buvo pakelta apie 70 litų. Papildomai gauta 12–14 mln. litų”, – teigė Jonavos krovinių gabenimo bendrovės „Vedautos transportas” generalinis direktorius Erlanas Mikėnas.
Anot V.Pelėdos, 2011 m. „Linavos” finansinė padėtis buvo itin sunki, todėl jos vadovybė turėjo didinti TIR knygelių kainą.
„Tokio nuosmukio asociacijoje neturėjo būti, nes už TIR knygeles vežėjai moka iš anksto. Manau, ši asociacija netinkamai organizuoja veiklą, gali būti, kad švaisto iš vežėjų surinktus pinigus”, – apgailestavo V.Pelėda.
Kreipėsi į prokurorus
Pačios „Linavos” užsakymu audito bendrovė „Ernst & Young Baltic” atliko 2010 metų ir 2011 metų 9 mėnesių finansinį patikrinimą. Jo metu paaiškėjo galimai neskaidri asociacijos finansinė veikla. Dėl to 35 asociacijos nariai kreipėsi į Seimo Antikorupcijos komisiją, prašydami įvertinti ir ištirti susidariusią padėtį.
Komisija dėl audito bendrovės ataskaitoje nurodytų duomenų kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, Valstybinę mokesčių inspekciją, kitas valstybines institucijas.
„Auditoriai aptiko aiškių neūkiškumo požymių, nustatė milijonus litų siekiančias beviltiškas skolas, kurios atsirado dėl bankrutavusių ar bankrutuojančių įmonių. Daugumą šių bendrovių valdo ar joms atstovauja buvę asociacijos prezidiumo nariai”, – tvirtino V.Pelėda.
Anot „Transekspedicijos” vadovo, asociacijos darbuotojams išdalyta 1,3 mln. litų beprocenčių ilgalaikių paskolų be grąžinimo grafikų, nors tai draudžia Asociacijų įstatymas. Dėl to Vilniaus apygardos prokuratūroje vyksta ikiteisminis tyrimas.
„Didelių abejonių kelia ir didelės asociacijos sąnaudos, kurios kai kuriais atvejais viršija rinkos kainas. Pernelyg daug lėšų išleidžiama kongresams ir renginiams, mokymams.
Taip pat daug pinigų mokama už teisines paslaugas, dažnai – už asociacijos vadovybės bylinėjimąsi su „Linavos” nariais, kurie nori sužinoti, kur ir kaip išleidžiamos asociacijos lėšos”, – pasakojo V.Pelėda.
Pernai Lietuvos verslo darbdavių konfederacija apskundė „Linavą” Konkurencijos tarybai.
Prašyta ištirti, ar asociacijos vadovybė nepiktnaudžiauja dominuojančia padėtimi ir ar galimai neplatina TIR knygelių nepagrįstai aukštomis kainomis.
Padeda paprasčiau gabenti krovinius
Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „Linava” yra vienintelis Lietuvoje subjektas, kuriam Vyriausybė suteikė teisę platinti vežėjams TIR knygeles, leidžiančias gabenti krovinius į trečiąsias šalis (Rusiją, Baltarusiją, Ukrainą, Kazachstaną).
TIR knygelė – tai gabenamų krovinių muitinės dokumentas, kurio privalumas yra prekių gabenimas nuo išvykimo iš muitinės įstaigos iki paskirties muitinės. Gabenant prekes su TIR knygelėmis sudaroma galimybė lengviau prekiauti tarp ES ir trečiųjų šalių.
Su šiomis knygelėmis gabenamos prekės nėra apmokestinamos mokesčiais, nereikia už jas mokėti išankstinio užstato. Lietuvoje TIR sistemoje yra maždaug 850 įmonių.
„Linava”, išdavusi knygeles, užtikrina, kad vežėjai nepažeidžia muitinių procedūrų.