www.vezejugidas.lt
Savaitgalį, pačiame „Kino pavasario“ įkarštyje, „Skalvijos“ kino teatre, žiūrėjau filmą „Salos prezidentas“ – apie Maldyvų prezidento Mahomedo Našydo kovas už demokratiją ir CO2 emisijos mažinimą tam, kad vandenynas, esant sparčiam klimato atšilimui, nepalaidotų Maldyvų salų po vandeniu. Žiūrėdama filmą, įžvelgiau paralelių su Lietuvos vežėjų asociacija „Linava“ (žvelgdama į ją iš mažos vežėjų „valstybės“ perspektyvos).
Maldyvai vienija apie du šimtus salų Indijos vandenyne. 30 m. šalį valdė prezidentas Maumunas Abdul Gajunas, vadovavęsis diktatūros principais. Penkis kartus, įbauginęs žmones griežtomis sankcijomis, buvo išrinktas kone vienbalsiai.
Ilgą laiką Maldyvuose nė kalbos nebuvo apie opoziciją, nes bet koks kitokios politinės pakraipos žodis ar gestas kaip mat būdavo užgniaužiamas represijomis – esant tokiai situacijai šalyje gauti reikiamą balsų skaičių – vieni juokai.
Panašiai ilgą laiką vyko ir „Linavoje“ – gauti balsą nereikėjo itin didelių pastangų (kol buvo galima perduoti savo įgaliojimą bet kam). Tas pats galiojo ir prezidiumo posėdžiuose – daugybę metų retas kuris išdrįsdavo turėti savo nuomonę aptariamu klausimu – vieningai ranka pakildavo taip, kaip „reikia“.
Nusikelkime į Maldyvus vėl. 1990 m. opozicijos lyderis Mahomedas Našydas pradėjo leisti leidinį „Sangu“, kuriame kritikavo šalį valdančio diktatoriaus M. A. Gajuno režimą. Už šiuos veiksmus buvo suimtas ir įkalintas 18 mėnesių, vėliau paleistas, bet netrukus vėl suimtas už rašinius, nepalankius tuometinei vadovybei. Bėgdamas nuo represijų ir negalėdamas savo šalyje įgyvendinti turimų idėjų, apsigyveno Šri Lankoje, kur įkūrė Maldyvų demokratų partiją. Po metų gavo prieglobstį Jungtinėje Karalystėje.
2005 m. grįžo į Maldyvus ir, turėdamas pasekėjų, nuolat rengė taikias demonstracijas, ragino žmones jungtis. Matydamas, kad turi nemenką palaikymą, 2008 m. surengė pirmuosius šalyje demokratinius rinkimus ir juos laimėjo.
Kova už demokratiją po dešimtmečio rankų kilnojimo taip, kaip „reikia“, įvyko ir „Linavoje“. 2011 m. spalį, pirmą kartą asociacijos istorijoje, buvo surengti rinkimai be įgaliojimų. Daugelis vežėjų tokius rinkimus laiko pirmaisiais demokratiniais asociacijos istorijoje.
Nemėgstu žodžio opozicija ten, kur turi būti dirbama bendram labui, bet esant dabartinei situacijai „Linavoje“ (vykstant teisminiams ginčams, esant komplikuotai finansinei padėčiai), noromis nenoromis tuos, kurie kasdien kovoja dėl finansinio aiškumo ir informacijos viešumo, imi ir pavadini opozicija.
Net esant diktatūriniam režimui (kaip neperseniausiai Maldyvuose), opozicija gali daug – ką jau kalbėti apie demokratines sąlygas, laisvą rinką ir globalų verslą.
M. Našydas Maldyvams ir visam pasauliui atnešė žinią – „jei nieko nedarysime, Maldyvai greičiau nei po šimto metų atsidurs po vandeniu“.
Su tokia pačia veiklia žinia kasdien į asociacijos vadovybę kreipiasi vežėjų labui nusiteikę dirbti prezidiumo, revizijos komisijos nariai ir kiti transporto rinkos specialistai: „Jei nekontroliuosime finansinių srautų, asociacija prieis liepto galą“.
Filmas kine su liūdna pabaiga: klimato atšilimas ir toliau vyksta, sumažinti CO2 emisiją sekasi sunkiai. „Filmas“ realybėje: Maldyvų prezidentas M. Našydas dėl kariuomenės ir policijos pareigūnų grasinimų vasario 7 d. atsistatydino.
„Linavos“ „filmas“, tikėtina, bus kur kas linkmesnis, juk praėjusią savaitę vykusiame išplėstiniame Biudžeto ir finansų komiteto posėdyje vyko konstruktyvios diskusijos, nepaisant to, kad auditui iki šiol nepateikta per 80 dokumentų.
Jei turėsite laiko, būtinai pažiūrėkite filmą „Salos prezidentas“. Kaip matote – sukelia minčių.
Gražaus pirmadienio ir produktyvios savaitės!
Pagarbiai
vezejugidas.lt vyriausioji redaktorė
Žydrė Dargužytė