Privalomas išankstinis prekių deklaravimas Muitų Sąjungoje neturės įtakos Lietuvos muitinei

Žydrė Dargužytė

Nuo š. m. birželio 17 d. norint automobiliais įvežti prekes į Naująją muitų sąjungą (Rusijos, Baltarusijos ir Kazachstano) bus privaloma pateikti išankstinę informaciją apie įvežamas prekes. Pasak Lietuvos muitinės departamento specialistų, šis reikalavimas neturės jokios įtakos Lietuvos muitinės veiklai.

Vis dėlto Lietuvos muitinė, atsižvelgdama į tai, kad dauguma Lietuvos vežėjų gabena prekes į Naująją muitų sąjungą, ir jiems šie pokyčiai yra labai aktualūs, gegužės mėnesį surengė Muitinės konsultacinio komiteto posėdį, kuriame pranešimus šia tema skaitė bei elektroninio išankstinių duomenų pateikimo portalą pristatė Rusijos Federacijos muitinės atstovai iš Maskvos ir Kaliningrado srities.

ES išankstinis prekių deklaravimas vyksta sklandžiai

Europos Sąjungoje prievolė pateikti muitinei elektroninę išankstinę informaciją apie į Bendrijos muitų teritoriją įvežamas ir iš jos išvežamas prekes įsigaliojo 2011 m. sausio 1 d. Rengiantis šios prievolės įgyvendinimui, ES šalių muitinėse buvo nustatytas pereinamasis laikotarpis (nuo 2009 m. liepos 1 d.), kurio metu išankstinė informacija galėjo būti teikiama savanoriškai.

Išankstinė informacija apie įvežamas į Bendrijos muitų teritoriją prekes nurodoma įvežimo bendrojoje deklaracijoje (ENS) arba tranzito muitinės deklaracijoje su saugos ir saugumo duomenimis, jeigu prekės įvežamos taikant tranzito procedūrą.

Galimybė Lietuvos muitinei teikti įvežimo bendrąsias deklaracijas Muitinės deklaracijos apdorojimo sistemos (MDAS) priemonėmis buvo nuo 2010 m. balandžio 30 d. Tam, kad verslo atstovai geriau pasiruoštų išankstinės informacijos teikimui, o muitinės pareigūnai jos priėmimui, buvo rengiami seminarai verslininkams bei mokymai muitinės pareigūnams.

Už išankstinės informacijos nepateikimą – sankcijos

Muitinė, nustačiusi, kad išankstinė informacija apie jai pateiktas įvežtas prekes nepateikta arba pateikta pavėluotai, reikalauja, kad už išankstinės informacijos pateikimą atsakingas asmuo (vežėjas) ją pateiktų. Už išankstinės informacijos nepateikimą arbą pavėluotą jos pateikimą muitinė gali taikyti sankcijos, viena iš jų – prekių sulaikymas iki pateikiama išankstinė informacija ir atliekama saugai ir saugumui užtikrinti skirta rizikos analizė ir jos vertinimas.

Neveikiant Muitinės deklaracijų apdorojimo sistemai arba asmens, pateikiančio įvežimo bendrąją deklaraciją, elektroninei programinei įrangai, taikoma taip vadinama grįžtamoji procedūra – vietoj įvežimo bendrosios deklaracijos gali būti pateikiamas transporto dokumentas, kuriame turi būti saugos ir saugumo duomenys.

Leave a Reply