Lietuva ir Turkija stiprina dvišalį ekonominį bendradarbiavimą

Ūkio viceministrė Rasa Noreikienė per susitikimą su Turkijos užsienio ekonominių santykių tarybos Turkijos ir Lietuvos verslo tarybos atstovais aptarė Lietuvos ir Turkijos ekonominio bendradarbiavimo perspektyvas, dvišalės prekybos plėtrą, investicijų galimybes ir eksporto potencialą. Susitikimo metu buvo užmegzti glaudesni ryšiai tarp Lietuvos ir Turkijos institucijų bei verslo atstovų, nutarta aktyviai keistis informacija, stiprinant ekonominį bendradarbiavimą ir plėtojant Lietuvos ir Turkijos prekybinius santykius.
„Nors Lietuvos ir Turkijos ekonominis bendradarbiavimas dvišalės prekybos, eksporto ir investicijų srityse nėra iki galo išplėtotas, tačiau jis turi didelį potencialą augti. Turkija – Lietuvos tikslinė eksporto rinka, todėl pastaraisiais metais didėja Lietuvos ir Turkijos prekybos apyvarta, auga Lietuvos eksporto mastas į Turkiją. Lietuva ir Turkija įgyvendina daugiau kaip 70 projektų biotechnologijų ir nanotechnologijų srityse. Be to, Turkijos institucijų ir verslo atstovai suinteresuoti, kad perspektyviausi Lietuvos pramonės sektoriai galėtų eksportuotų produkciją į Turkiją“, – teigia ūkio viceministrė R. Noreikienė.
Per susitikimą Turkijos užsienio ekonominių santykių tarybos Turkijos ir Lietuvos verslo tarybos atstovai ypač domėjosi Lietuvos baldų ir medienos apdirbimo pramone, transporto ir logistikos sektoriumi, statybų sektoriumi ir chemijos pramone. Jie pripažino, kad perspektyviausi sektoriai lietuviškos kilmės prekių ir paslaugų eksportui į Turkiją yra chemijos pramonė, baldų pramonė, farmacijos pramonė, medicinos arba chirurgijos prietaisų pramonė.
R. Noreikienės teigimu, Lietuva ir Turkija taip pat galėtų bendradarbiauti ir vykdyti bendrus projektus gyvybės mokslų, informacinių technologijų bei pramonės inžinerijos srityse. Lietuva šiose srityse garsėja kvalifikuota darbo jėga ir aukščiausios kokybės produkcija, kuri galėtų būti tiekiama ir Turkijos rinkai.
Turkijos užsienio ekonominių santykių tarybos Turkijos ir Lietuvos verslo tarybos atstovai taip pat lankėsi Ūkio ministerijai pavaldžiose įstaigose. Per vizitą VšĮ „Versli Lietuva“ jie susipažino su organizacijos veikla bei vykdomomis eksporto skatinimo iniciatyvomis. Turkijos atstovams buvo pristatyti pagrindiniai Lietuvos ir Turkijos užsienio prekybos rodikliai, Lietuvos pramonės šakų apžvalga.
VšĮ „Investuok Lietuvoje“ Turkijos atstovai domėjosi Lietuvos investicine aplinka ir veiksmais gerinant investicinį patrauklumą ir konkurencingumą, aptarė tolesnio bendradarbiavimo galimybes.
Turkijos užsienio ekonominių santykių taryba – tai organizacija, atsakinga už Turkijos privataus sektoriaus ryšius užsienyje. Ji skatina Turkijos įmonių užsienio prekybą, tarptautines investicijas ir paslaugas, eksportą ir verslo plėtrą.
2015 metais Lietuvos ir Turkijos prekybos apyvarta siekė 300 mln. eurų. Per pirmuosius septynis šių metų mėnesius Lietuvos eksportas į Turkiją išaugo 17,4 mln. eurų (16,9 proc.). Lietuva į Turkiją eksportavo prekių už 120,5 mln. eurų, o importas iš Turkijos sudarė 79,8 mln. eurų.
2016 metų sausio–liepos mėnesiais Lietuva į Turkiją daugiausiai eksportavo geležies ir plieno (57 proc.), trąšų (19 proc.), grūdų (15 proc.) ir mechaninių įrenginių (2 proc.). Tuo pačiu laikotarpiu Lietuva iš Turkijos daugiausiai importavo tekstilės produkcijos (34 proc.), netauriųjų metalų (17 proc.), mašinų ir mechaninių įrenginių (11 proc.).

Leave a Reply