Parengė Miglė Graužinytė
Visą 6-ąjį, 7-ąjį ir 8-ąjį dešimtmetį tiekėjams teko būti labai atsargiems, kai tekdavo spręsti logistikos problemas. Iš dalies taip buvo dėl tuometinio susisiekimo spragų ir neturėjimo galimybės nuolat žinoti, kuriame tiekimo grandinės taške yra kroviniai.
Daugumos spragų nebuvo įmanoma užpildyti, ypač susijusių su duomenų bazėmis ir duomenų valdymu. Tačiau technologijos sustiprino įvairias logistikos sritis, jų veikimą, taip suteikdamos daug privalumų siekiantiems pripažinimo logistikos srityje mūsų dienomis. Ir nors dauguma logistikos aspektų išliko tokie patys, daug anksčiau varginusių funkcijų buvo supaprastintos, automatizuotos ar optimizuotos. Tolimesniame tekste bus apžvelgtos kai kurios pastaruoju metu pasiektos technologinės inovacijos ir pristatyta, kaip tam tikri darbo logistikoje aspektai buvo palengvinti.
Interneto pasirodymas
Internetas plačiai atvėrė vartus komunikacijai tarp tiekimo grandinės dalių. Nors ankščiau tiekimo įmonės vengė dalintis informacija su prekiautojais ir kitomis tiekimo grandimis, ilgainiui buvo suprasta, jog atviras dalinimasis informacija yra naudingas abiems pusėms. Internetas sumažino vėlavimą – laikas nuo prekės įsigijimo iki jos pristatymo tapo trumpesnis. Taip pat buvo sukurta daugybė efektyvumą didinančių programų, pav.: Just In Time (JIT), point of sale (POS) informacijos mainų programos ir keitimasis elektroniniais duomenimis.
Kompiuterinė automatizacija
Per kelis paskutinius dešimtmečius buvo įdiegta daug naujų robotikos technologijų, patobulinančių ne tik produktyvumą, bet ir galimybes logistikai plėtotis. Automatizuotos gervės leido visiškai išnaudoti sandėlio erdvę, sumažinant galimybę klysti kraunant ir sandėliuojant prekes.
Pramoniniai robotai tapo nepakeičiami kraunant ir iškraunant nuo palečių prekes, pakuojant, ruošiant užsakymus. Rūšiavimo technologija leido greičiau ir tiksliau išskirstyti krovinius bei prekes ir padarė didelę įtaką siuntų išvežiojimui.
Radijo technologija leido UPS, FedEx ir kitoms įmonėms aprūpinti pristatymo sunkvežimius laiką taupančiais įrenginiais, kurie tiksliai nurodo, kur yra sunkvežimiai, ir kokias prekes jie veža. Automatizacijos nauda sandėliavime dar labiau išryškėja, kai prekės yra aprūpinamos brūkšniniais kodais. Tai sustiprina informacijos atgavimą, ištobulina prekių pozicijos nustatymą ir jų eksportavimo procesą.
Technologijas išmanantys aukštųjų mokyklų abiturientai
Dabartiniai logistikos abiturientai turi gerokai daugiau galimybių naudotis logistikos technologijomis darbesimokydami, skirtingai nei ankstesnės kartos. Be to, tobulėjant technologijoms, iš dabartinės kartos bus tikimasi pranokti kitus ir taikyti naujausias strategijas logistikoje. Vos tik baigę aukštąją mokyklą , absolventai paskiriami diegti naujovių logistikos srityje, kartais net tiesiogiai joje nedirbant (daug dalykų vyksta nuotoliniu būdu). Vien mokant naudotis mobiliąja programėle, kuri pasitarnauja logistikai, galima sukelti didelių pokyčių. Todėl dabar pats tinkamiausias metas įsitraukti į logistiką, nes joje tikrai atsiras dar daug galimybių judėti į priekį. O jūs, ar jau turite savo verslo mobiliąsias aplikacijas? Galbūt tinkamiausias metas to imtis yra DABAR.